piątek, 14 czerwca

Prezent z okazji Chrztu Świętego

Chrzest to okazja do dawania prezentu tyleż wyjątkowa, co specyficzna. W zdecydowanej większości przypadków obdarowaną osobą jest maluch, który nie jest jeszcze świadomy całego wydarzenia. Na ogół też nie zapamięta nic z tego dnia. To może powodować dylematy, co kupić dziecku na Chrzest, aby prezent był trafiony. Należy też pamiętać, że Chrzest to wydarzenie o charakterze religijnym, duchowym.

Dlatego dobry prezent na Chrzest powinien mieć wymiar symboliczny, pamiątkowy i najlepiej dodatkowo praktyczny. Taki prezent uwzględni religijny charakter tego święta, dziecko gdy dorośnie będzie mogło odczuć namiastkę tej chwili, a do tego prezent przysłuży mu się w życiu codziennym lub wzroście duchowym.

Jeśli mówimy o prezentach materialnych – te muszą być dobrej jakości. Trwałość materiałów i jakość wykonania zapewnią przetrwanie prezentu przez wiele lat, aż do czasu gdy chrzczone dziecko stanie się dorosłym człowiekiem. Im lepiej zachowa się prezent, tym dłużej będzie cieszył oko i wzbudzał przyjemne skojarzenia u obdarowanej osoby.

Jakie są dobre pomysły na prezent z okazji Chrztu?

Pamiątkowe dewocjonalia – klasyka i tradycja

Bardzo à propos będzie prezent o charakterze religijnym. Dewocjonalia sprawdzą się tu najlepiej, bo przecież mamy do czynienia z rodziną wierzącą. Mogą być to przykładowo:

 • medaliki z łańcuszkami,
 • różańce, klasyczne lub nakładane na palec,
 • religijne świece,
 • egzemplarze Pisma Świętego, np. w formie ilustrowanej dla dzieci,
 • książki o tematyce religijnej, np. opowieści o życiu świętych dzieci lub nastolatków.

Różaniec od Chrztu, na którym w przyszłości chrzczone dziecko będzie mogło się modlić, będzie miał niezwykły wymiar sentymentalny i duchowy, przypominając o tak ważnej dla człowieka wierzącego chwili. Podobnie jest z medalikami, które można nosić jako pamiątkę, a Biblia to przecież podstawa życia duchowego chrześcijan.

Zabawki tak, ale nie byle jakie

Chrzest to uroczystość podniosła, ale nie oznacza to, że zabawki jako prezent będą w złym guście. Wręcz przeciwnie – podarowanie dziecięcych akcesoriów to przyjemność dla malucha i odciążenie rodziców. Zwłaszcza jeśli zabawki będą miały charakter edukacyjny lub wspierały rozwój fizyczny dziecka. Dobrym pomysłem może być:

 • wózek dla dziecka,
 • mata edukacyjna,
 • maskotki czy gry edukacyjne dostosowane do wieku i percepcji dziecka.

Prezenty praktyczne i uniwersalne

Często na Chrzest podarowuje się rzeczy bardzo uniwersalne i praktyczne. Dobrym przykładem są oczywiście ubranka dla dziecka. Nie będzie w złym guście także zaopatrzenie dziecka w zestaw pieluszek. To coś, z czego bardziej ucieszą się rodzice i z pewnością to docenią. W ostatnich latach modne jest podarowywanie bonów, kart podarunkowych czy voucherów. Coś bardziej oryginalnego? Ufundowanie profesjonalnej sesji fotograficznej ochrzczonemu dziecku i jego rodzicom. Inne praktyczne i uniwersalne prezenty to chociażby:

 • krzesełko do karmienia,
 • skarbonka na pierwsze oszczędności,
 • pudełko na ząbek,
 • personalizowane poduszki, koce czy inne gadżety.

Czego unikać dając prezent na chrzciny? Czy można dać pieniądze?

Chrzest to zdecydowanie okazja do prezentów wyważonych, wykonanych ze smakiem. Bywa, że bardziej religijne rodziny mogą źle odebrać prezenty krzykliwe czy też zwyczajnie nieadekwatne. Przykładowo, podarowanie czapeczki z różkami diabła nie jest najlepszym pomysłem jeśli chodzi o prezent na chrzciny.

Część osób z kolei postanawia podarować na Chrzest po prostu pieniądze. Nie ma w tym nic złego, ale warto zrobić to w bardziej finezyjny sposób niż zwykła koperta. Ciekawym pomysłem będzie wspomniana personalizowana skarbonka, w której „na dobry początek” leży pewna kwota. Jeszcze inni prezentują dzieciakom lokatę bankową lub zakładają im konto oszczędnościowe. To ciekawy patent, zwłaszcza jeśli pochodzi od rodziców chrzestnych.

Jest jeszcze jedna, niezwykła propozycja na prezent na Chrzest. Zdecydowanie warto poświęcić jej chwilę.

Rzeźba w drewnie jako doskonały pomysł, co kupić dziecku na Chrzest

Drewniane rzeźby, zwłaszcza te wykonywane na zamówienie, indywidualnie, to niezwykły prezent na Chrzest. Łączy on w sobie cechy trafnego prezentu z tej okazji, a także stanowią wartość samą w sobie. Czy może być coś bardziej wymownego niż rzeźba o charakterze religijnym z okazji Chrztu?

Dlaczego rzeźba w drewnie jako prezent z okazji Chrztu?

Jeśli rzeźba w drewnie, to nie byle jaka. Najlepsza jest ta wykonywana ręcznie, przez artystę, na zamówienie. Dlaczego? Maszyny potrafią wiele. Potrafią być bardzo precyzyjne i wyrzucać z siebie mnóstwo rzeźbionych bibelotów. Zachowują estetykę, ale nie mają duszy.

Drewniana rzeźba to dzieło sztuki. Coś, co z samego swojego charakteru jest czymś ponadczasowym. Przewidzianym do tego, aby przetrwała wiele lat. Ma uniwersalne zastosowania i doskonale sprawdzi się w formie pamiątki z niezwykłego wydarzenia, jakim jest Chrzest Święty. Zwłaszcza jeśli rzeźba ma charakter sakralny. Przedstawia postacie Jezusa, Matki Bożej, aniołów czy innych świętych.

To zdecydowanie opcja na prezent na chrzciny, którą warto rozważyć.

Oryginalny i unikatowy prezent

To, co jest najpiękniejszego w ręcznej, artystycznej rzeźbie w drewnie to nawet nie efekt końcowy. To fakt, że każda z rzeźb jest unikatowa. Jedyna i niepowtarzalna. Wykonana wedle spójnej wizji, ale za każdym razem nieco inna. Posiadająca dotyk artysty. A ten ma swój unikalny styl i stosuje własną technikę. Takie dzieło stworzone przez człowieka ma w sobie duszę, czuć włożoną pracę i serce. To coś, co jest nieosiągalne dla maszyny, a już na pewno dla bibelotów ze sklepów z prezentami, pamiątkami czy nawet dewocjonaliami. To niewątpliwie podnosi wartość eksponatu.

Wymiar estetyczny, sentymentalny oraz duchowy

Ręcznie wykonana rzeźba w drewnie na zamówienie charakteryzuje się też walorami natury technicznej. Z racji zastosowanego drewna, np. lipowego, jest po prostu trwała. Dzięki właściwościom samego drewna jak i użytej techniki, która – przy tworzeniu kształtów, niekiedy niezwykle precyzyjnych jak kontury twarzy – uwzględnia unikalne cechy drewna (węzły i słoje). Dzięki temu rzeźba w drewnie przetrwa pokolenia. Walor sentymentalny, tak ważny jeśli chodzi o prezent na chrzciny dla małego dziecka, to jedno. Taka rzeźba może przedstawiać postacie ważne dla chrześcijan – Jezusa, Maryję, anioły czy świętych. Tym samym otrzymujemy nie tylko piękne dzieło sztuki, ale także obiekt kultu. A przynajmniej rekwizyt, który ułatwia modlitewną medytację, towarzyszy w codziennym życiu czy przy lekturze Pisma Świętego. Jeszcze większą wartość ma rzeźba w drewnie, która jest uprzednio poświęcona przez księdza. Z takiego prezentu ucieszą się rodzice dziecka, a samo ono doceni wymiar duchowy i sentymentalny dzieła po latach.

Jaka rzeźba w drewnie na Chrzest?

W zasadzie każda rzeźba w drewnie, niezależnie co przedstawia, jest piękna. Niemniej, z okazji Chrztu aż się prosi, by miała charakter stricte religijny. Dlatego najlepiej, jeśli przedstawia postacie ważne w wierze chrześcijańskiej.

Postacie Jezusa, Maryi i świętej rodziny jako rzeźba na Chrzest

Jezus, jako centralna postać chrześcijaństwa, to bodaj najlepszy wybór, jeśli chodzi o rzeźbę w drewnie na prezent z okazji Chrztu. Nie ma nic bardziej wymownego niż postać Zbawiciela. Dla człowieka wierzącego figura Jezusa powinna być nie tylko elementem kościelnego wystroju, lecz także symbolem Jego obecności w domu. A Jezus w rzeźbie na prezent chrzcielny może być bardzo różny. Wielu wybierze klasyczną, dorosłą wersję, w formie dobrego pasterza czy głoszącego słowo boże. W przypadku Chrztu interesującą formułą jest Jezus jako dzieciątko. Zarówno to ze żłóbka jak i w geście błogosławieństwa. Świetnie komponuje się to z Chrztem, który jest niczym innym jak początkiem życia duchowego w wierze chrześcijańskiej, którą Jezus z Nazaretu zapoczątkował. Dobrze też wyglądać będzie Jezus z rękami ułożonymi w geście pokoju. Taka personifikacja centralnej postaci kultu religijnego to coś więcej niż prezent – to łącznik pomiędzy dniem Chrztu, a każdym następnym w życiu obdarowanego dziecka.

Nie inaczej jest z postacią Maryi, matki Jezusa. Jest ona niezwykle zakorzeniona w tradycji katolickiej, w tym polskiej. Postać Matki Bożej jako opiekunki i patronki życia duchowego ma równie istotny wymiar duchowy, co postać Jezusa, jeśli chodzi o podarunek z okazji Chrztu.

Dobrym pomysłem będzie połączenie tych dwóch postaci, wraz ze św. Józefem, którzy razem stanowią świętą rodzinę. Wymiar symboliczny jest tu szczególny – rodzice opiekujący się wzrastająco duchowo dzieckiem, które w przyszłości dokona wielkich czynów. Możemy zamówić rzeźby bardzo szczegółowe, które prezentują każdą z postaci indywidualnie, ale także dostępne są egzemplarze małe, bardzo symboliczne i dyskretne.

Podobny wymiar estetyczny, sentymentalny oraz duchowy będzie miała płaskorzeźba w drewnie. Taka nie zajmuje miejsca w domu – można ją powiesić na ścianie lub ułożyć w specjalnym miejscu. Do tego, specjalnie zdobiona i malowana, pozwala wprowadzić do domu nieco sakralnego i kościelnego nastroju. To z pewnością ułatwia modlitwę oraz podkreśla wartości, do jakich przywiązane są rodziny religijne.

Anioły, w tym Anioł Stróż – rzeźba w drewnie jako prezent na chrzciny

A może postać aniołów, w tym Anioła Stróża, jako rzeźba w drewnie jako prezent z okazji Chrztu? Tu propozycje także są zróżnicowane. Niezależnie, czy wybierzemy majestatyczną postać archanioła, mistycznego ducha, którego kontury rozmywają się za woalem duchowości czy postać małego aniołka, który otacza dziecko nieustanną modlitwą i opieką – każdy z tych prezentów będzie strzałem w dziesiątkę.

Rzeźba w drewnie, jako prezent na chrzciny to bardzo dobry pomysł. Może stanowić główny prezent lub być duchowym uzupełnieniem propozycji, o których wspomniano wcześniej. Najlepiej wybrać taką rzeźbę, która jest tworzona ręcznie, przez artystę. Z duszą, zaangażowaniem i zrozumieniem duchowego znaczenia Chrztu.

Zainteresowany? Sprawdź tutaj: prezent – rzeźby drewniane na chrzest <- znajdziesz tu atrakcyjne ceny rzeźb, wspaniałych rzemieślników, cudownych ludzi i 21 dniowy termin realizacji Twojego dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 3 =